Ankaragücü Şampiyon

Ankaragücü Şampiyonluğuna Sevindik Mi? – Bir Şehir Uyanıyor

Nasıl başlasam, nereden başlasam bilemiyorum.

Ankaragücü son 5 yıldır düştüğü maddi ve manevi zorluklarla uğraşıyor. Önce süper ligden, oradan da PTT 1.liginden hemen düştü. En son Spor Toto 2.Lig Kırmızı grupta mücadele etti. Geçen sene play-offlara bile kalamamıştık. Bu sene öyle bir hareket oldu ki akıllara zarar bir hareketti.

Ankaragücü şampiyon olmadı, Ankara şampiyon oldu, taraftar şampiyon oldu. Bütün şehri arkasına alarak öyle bir birliktelik oluştu ki, artık futbolcular sahaya çıkıp top oynamasa taraftar maçı alacaktı, şehir maçı alacaktı. Yıllarca beklediğimiz hareket sonunda oluştu ve şampiyonluk geldi. Bu emek içerisinde, futbolcular ve yönetim, özellikle başkan ciddi mücadele verdi.

Şimdi dışarıdan düşmanlar diyor ki, 2.lig şampiyonu oldular diye günlerce deli gibi sevindiler. Yazdılar çizdiler. Fakat şunu unuttular, biz ANKARAGÜCÜ’nü şampiyon olduğu için tutmamıştık. Tuttuğumuz takımı şampiyon yapmıştık.  O yüzden sevinmekte çok haklıyız. 30 yaşındayım ve hayatımda ilk defa bir kupa kaldırdık. Sevineceğim ve inadına sevineceğim. Çünkü biz bazı ihtiraslar dönerken, ıslak formayla sahaya çıkan çocukların ekmeklerini takım tesislerine gidip verdik. İnsanlar Ankaragücü düştükçe gülerken, bizler ağlıyorduk. O çocukların kar altında terli formalarıyla tekrar sahaya çıktıklarında ne çektiğimizi kimse bilmedi. Efsane kaptan Hakan Kutlu maç sonunda öyle bir konuştu ki, biz oturduğumuz yerden yutkunamaz olduk. Siz sözüm ona büyük takımı tutan televizyon taraftarları, lisanslı formalarınıza 70-80 TL paralar verirken biz o çocuklara yani gerçek futbolculara forma veremedik. O durumlardan geldik bu şampiyonluğa… Sevinmekte çok haklıyız!

1910’da başlayan kutlu ve efsane yürüyüş ağır bedeller ödemiştir. Dünyanın hiçbir yerinde başkenti şampiyon olmayan takım yoktur. Fakat Türkiye’de başkent şampiyon çıkartamamıştır. Neden diye sormayın! Küçük hesaplarla yüzyıllık takımı bu hale getirdiler. Kimse şunu unutmasın, eğer taraftar olmazsa, hangi yönetim gelirse gelsin başarı getiremez. Biz taraftarı olan büyük bir takımız!

Kimse şunu unutmasın, Ankaragücü Kurtuluş Savaşına takım olarak katılmış tek takımdır. Bu takımın Cumhuriyet’e şehit vermiş olduğunu kimse unutmasın. Ülkenin silah sanayisinin öncüsü olduğunu akıldan çıkartmamak gerekir.

Biz İmalat-ı Harbiye Direniş Örgütüyüz. Ankara’nın her taşında katkımız vardır. Atatürk’ü görmüş takımız, o yüzden bizimle ilgili konuşurken 2 kere dikkat edeceksiniz. Mazisinde kupaları olan bu takım, susadığı kupalara geri dönüş yaptı. Bu sadece başlangıçtı o yüzden çok sevindik. Kendi gözlerimle bile defalarca kez Fenerbahçe, Beşiktaş, Galatasaray galibiyetleri gördüm. O yüzden hak ettiğimiz yere geliyoruz. Korkun bizden, biz düşerken arkamızdan gülenler şimdi o yüzden tedirgin davranıyor. Kimse süper ligde bu kadar köklü bir takımın ayağa kalkmasını istemiyor. Tıpkı Avrupa’nın, Türkiye’nin ayağa kalkmasında korktuğu gibi korkuyorlar.

Şimdi gelelim şampiyonluğumuzun son maçlarına…

Ankaragücü’müz mabedimizde Tuzlaspor’u ağırlıyor. 2.yarı 1-0 geriye düşüyoruz. Dakikalar 80’i geçmiş. Son dakikalara geliyoruz. Bütün stat tedirgin maçı izliyoruz. Bir yandan kimseye söyleyemesek de “acaba” sorusu aklımıza geliyor. Ama 22Bin kişi stresi bırakıp, tekrar başlıyoruz bağırmaya… Çünkü sonuçta şampiyonluk için sevmiyoruz, mücadele edin çocuklar yeter diyoruz. Allah Allah o nasıl bir gol… 1-1 eşitliği sağlıyoruz. Artık son dakika ben bakamıyorum. Defanstan ileriye bir top atılıyor ve golcümüz topu kontrol edip 2-1’e getiriyor. İşte bu son dakika golü var ya, bütün statta gözyaşlarına sebep oluyor. Çünkü bu gol var ya bu gol şampiyonluğun geldiği goldü.

Ardından Kastamonu’ya akın ettik. Burada galibiyet şampiyonluk getirecekti. Fakat nazar değdi, 1-0 yenildik. Ama kimse üzülmedi ve Ankara’ya kadar şampiyonluk gelmiş gibi getirdik.

Ve son deplasman. Kayseri Erciyesspor ile oynayacağız. Seferberlik devam ediyor. Hedef 30 Bin Ankaragüçlü ile deplasmana gitmek ve rekoru kırmak. Neredeyse bütün belediyeler otobüsler verdi. Yeter ki Ankaragüçlüler deplasmana gitsin diye… Destekleyen bütün belediyelerden Allah razı olsun… Desteklemeyenleri de yazdık bir kenara… Ama en çok otobüsü veren Ankara B.B Melih Gökçek‘e teşekkür ederiz. Sıralamaya göre Etimesgut B.B Enver Demirel ve Yenimahalle B.B Fethi Yaşar‘a da teşekkürler. 

Ve yola çıkış başladı. Kayseri galibiyeti matematik olarak şampiyonluğu garantiliyordu ve öyle oldu. Attıkça attık. Artık düştüğümüz bu durumdan kurtulmuş, bir üst lige çıkmıştık.

Son maçımız Hatayspor

Günlerdir kimse uyuyamıyordu. Sabahtan formalarımızı giydik. Erkenden geçtik 19 Mayıs Stadyumuna. Bütün tanıdıklarımız şarkılar söyledik, bağırdık çağırdık. İstanbul’daki Ankaragüçlü arkadaşlarım geldi. Tarihi anı onlarla geçirdim.

IMG_1005
İlyas Varol, Mehmet Sadıç, Sencer Gültuna, Ferhat Yeşilçimen, Emrah Sadıç
IMG_1019
Cambaz Fikri,İlyas Reis, Sencer Gültuna, Şipşak Memo, Dalgıç Dayı Caner
IMG_1024
Şipşak Memo, Sencer Gültuna, İlyas Reis, Cambaz Fikri,Sarı Ahmet, Elmalı Ahmet

İlyas Varol( Reis), Mehmet Sadıç ( Pilot Sadıç), Emrah Sadıç, Caner Deniz(Çılgın Dayı), Abdülkadir Arslan( Cambaz Fikri), Ahmet Elmalı, Sarı Ahmet, Ferhat Yeşilçimen(Fero Dayı), Mehmet Altuğ Akgül( Şipşak Memo) maç öncesi şarkılar söyledik bağırdık çağırdık. Daha ismini sayamadığım nice insanla beraberdik. Hakan Toka ( Minti Başkan), Efsane Hüseyin(Radyocu), Aylin Nazlıaka(Milletvekili) ve Selçuk Dereli’ye(Eski Hakem) ayrı teşekkür ederim. Hepsiyle bizi tekrar buluşturan Ankaragücü’ydü. 

İnsanlar bilet bulma derdine girdi. Bulan oldu, bulamayan oldu. Fakat şu bir gerçek, 2.lig gruplara kadar düşmüş denilen takım stadyumu full dolduruyor. 22 Bin kişilik biletler 1 saat içerisinde tükeniyor. Daha büyük bir stat olsa, daha fazla dolacaktı. Deplasmana 30bin kişi giden takımız yani!..

Artık macera bitti. Son dakikaları hatırlamıyorum. Çünkü herkes bu anı ölümsüzleştirmek için sahaya girmek istiyor. Ve son düdük çalıyor. Maraton en üst kısımdan sahaya nasıl indiğimi ben bile hatırlamıyorum. Gözyaşlarımız 22bin kişi birbirine sarılıyor. İşte Ankaragücü bir şehri kucaklaştırıyor ve birleştiriyor. Allah birlikteliğimizi bozmasın. Bu anı yaşayan herkes bu satırları okurken tekrar gözyaşları dolacak biliyorum. Nasıl bir gülümseme, nasıl bir mutluluk anlatamam. Demek ki, süper lig şampiyonu olsak, şehrin her yeri yanar!

Gururluyuz Güçlüyüz, biz Ankaragüçlüyüz…”ankara-gc-1

“Ortala Sadık ortala! Bombala Hurubeş bombala!” günleri geri geldi.

Ankaragücü temalı yazdığım “Ankaralı Teşkilatçı Mahir” kitabında manevi olarak görevimi yerime getirmiş, takımımı dünyaya tanıtmıştım. Şimdi sıra geldi “İmalat-ı Harbiye- Bir Şehir Uyanıyor” filmimi yapmama.

Şampiyon olduğumuz günü asla unutmayacağım ve hak ettiğimiz yerlere geleceğiz. Şimdi seyirci cezası olduğunda bile takıma destek olsun diye hatıra bilet alan taraftara “çok mu sevindiniz” diyorsunuz ya, ÇOK SEVİNDİK VAR MI DİYECEĞİ OLAN? Diyoruz.

Gururluyuz, Güçlüyüz, ANKARAGÜÇLÜYÜZ.

Öncelikle tüm taraftarlara, sonra futbolculara, son başkan Mehmet Yiğiner’e ve teknik direktör İsmet Taşdemir’e teşekkür ederiz. Siz bizleri mutlu ettiniz, Allah’ta sizleri mutlu etsin.

Şampiyonluk görmeden ölen herkese armağan olsun.

SENCER GÜLTUNA

@sencergultuna

anone-olsencer

 

18193260_10212798109817455_3575230579840724218_o

 

 

Sencer Gültuna
IMG_1098
Sencer Gültuna-Ankaragücü
IMG_1114
Sencer Gültuna
IMG_1130
Sencer Gültuna

 

 

 

 

18199186_1877962739136304_3927731184692219005_n

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *