IMG_0635

Fatih Altınöz’ün “İktidarsızlar” Kitabı Üzerine

Son dönemlerde iyice bilgi içeren kitaplar okumaktan sıkılmıştım. Mutlaka reklam arası veya kafa boşaltıcı kitaplara ihtiyacım vardı. Kaldı ki, etrafımdaki yazarların basımdan öncesi kitaplarını okumaktan, okumak istediğim kitaplara sıra gelmiyordu.

Ortancamız Babam kitabını yazdıktan sonra uzun süre geçti. Mizah ağırlıklı kitaplar okumaya ihtiyacım vardı. Mizah olarak, Türkiye’de kalemine güvendiğim birkaç yazar vardır. İlk sırayı şüphesiz kalemine çok güvendiğim ve kendime çok benzettiğim Murat Menteş vardır. Murat Menteş’in dışında Selçuk Aydemir vardır. İki yazarı da kendime tarz olarak yakın görürüm. Fakat Murat Menteş başkadır.

Murat Menteş’in önerdiği bir kitap var. “İktidarsızlar” kitabı.

Yazarı Fatih Altınöz.

Sencer Gültuna, İktidarsızlar kitabı ile ilgili düşüncesini yazdı.
Sencer Gültuna, İktidarsızlar kitabı ile ilgili düşüncesini yazdı.

Kitabı kesin gülerek okuyacağım diye satın aldım. Nitekim çoğu yerinde güldüm. Fakat beklediğimden az güldüğümü söyleyebilirim. Tavsiye eder miyim? Ederim. Yani yazarın aslında sosyolojik nedenlerden dolayı kendisine engeller koyduğunu düşünüyorum. Mesela bazı yerlerde o kadar güzel gidecek küfürler vardı ki, orayı ayıp olur diyerek es geçtiğini yakaladım.

Arka kapakta yazan bir sözün güzelliğine ve doğruluğuna değinmeden edemeyeceğim.

Kaçırdığınız sahneler olursa ağır çekimde de okunabiliyor” demiş Metin Üstündağ. Hakikaten öyle olduğu yerler oldu. Kitap akış olarak mizah olsa da, bence psikolojik ve sosyolojik içerikleri daha ağır basmaktadır.

Bu kitapta 3 adamın hikayesi var.

Taksici Nuri, Televizyoncu Faruk ve emekli Bahtiyar.

Hikayeyi Bahtiyar anlatıyor. Bu kısmına ayrıca bir parantez açmak istiyorum. Benim “Süreyya Plajında İlk Mektup” kitabımdaki Bahtiyar, neredeyse kendisine benzer birisi olarak bu kitapta karşıma çıktı. Bütün Bahtiyar’lara gelsin.

Taksici Nuri’nin, zengin ve çapkın televizyoncu Faruk’a yaklaşımları ciddi anlamda güldürüyor. Ama dediğim gibi eğer olayın mizahi tarafından sıyrılırsanız, sosyolojik gerçeklerle karşılaşırsınız. Televizyoncu Faruk’un çapkınlık anılarını dinlerken, belki de televizyonda gördüğünüz birisi aklınıza gelecek. Benim aklıma 3 tane ünlü isim geldi. Televizyoncu Faruk birkaç ünlü adamın karışımı gibi.

Emekli Bahtiyar’ı hiç söylemiyorum. Karısı ve çocuğu bir olup, adamı evden atmışlar. Emekli haliyle annesinin yanına yerleşmiş. Başlı başına bir dram sahibi romandaki Bahtiyar.

Bahtiyar hikâyeyi anlattığından olsa gerek, en temiz karakter.IMG_0642

Taksici Nuri ise tam bir vurguncu kişilik. Aklı fikri para ve kızlarda.

3 adamı bir araya getiren bir hikaye karşınızda. Daha fazlasını anlatamıyorum. Çünkü ciddi açık vereceğim. Ama şunu unutmayın. Başlangıç bir intihar ile başlıyor ama sonu ciddi sürpriz olacaktır.

Kafanızı dağıtmak için okunması gerekir. Yazarı tebrik ederim. Daha nicelerini yazar inşallah.

Fatih Altınöz bir yerlerde karşılaşmak dileğiyle. Umarım bu sabaha karşı bir taksi olmaz.

Okuyun işte. Sigara parasına kitap satılan ülkedeyiz. Neyden şikayet ediyorsunuz. Hadi hadi.

 

Sencer Gültuna

24 Nisan 2017

anone-olsencer

 

 

Sencer Gültuna, İktidarsızlar kitabı ile ilgili düşüncesini yazdı.
Sencer Gültuna, İktidarsızlar kitabı ile ilgili düşüncesini yazdı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *