IMG_2440

Mardin’de Ne Yapılır?Mardin’de Gezilecek Yerler

Mardin’de Ne Yapılır? Mardin’de Gezilecek Yerler?

Mardin’e gitmeden önce araştırma yapıyorsanız farklı mekanlar önereceklerdir. Fakat fazlasıyla gezen birisi olarak yıllarca yaptığım hataları size anlatayım. Bir şehri anlamak ve gezmek için önceden araştırma yapın ama listelere pek fazla takılmayın. Çünkü birbirine benzer binlerce yapı için eğer tarihi ile ilgili özel bir araştırmanız yoksa fazlasıyla vakit harcarsınız. Mardin’de öyle bir yer. Birbirine benzer binaları tek tek gezmektense, şehre girin ve sokaklarında kendinizi bırakın. Her esnaf sizi güzel karşılayacaktır emin olun.

Mardin’i Hasankeyf’e yakınlığı ile kullananlar var. Ben de Mardin-Hasankeyf(Batman) arasını bir otobüsle geçtim. Çok sıcak ve klimasız bir otobüsle üstelik. Öncelikle olarak Hasankeyf’ten bahsedeyim.

Hasankeyf’te neler yapılır?IMG_2266

Hasankeyf’e gelince meşhur fotoğrafların çekildiği nehrin diğer tarafına geçip bir dinlenin. Bölgenin kendisine has bir kahvesi var. O kahveyi mutlaka içmelisiniz. Geri kalana gelince, tarihi bölgeyi sıcaktan dolayı gezmedim. İşin açıkçası beklediğimin çok altındaydı. Eğer içinizden Hasankeyf’e gitmek gibi bir durum varsa beklemeyin. Ne olur ne olmaz sular altında kalmadan görmek gerekiyor. Mezopotamya dedikleri yerin içerisinde bulunan bölgeden bir iz…

Geri dönelim Mardin’e…

Dönerken Midyat ilk durağım oldu. Midyat’ta günün batmasıyla esnaf erkenden kapatmıştı. Genelde gümüş üstüne dükkânlar var. Fakat bir tanıdığım vasıtasıyla meydanda bulunan saat kulesinin baktığı sokakta ilk iş hanına girdim. İçeride saat ve parfüm satan yerler var. Esnafın doğal olarak kendi ağzından “bunların hepsi orijinal” dediğini duydum. 4000-5000 Dolarlık saatleri 400 TL’ye satın alabilirsiniz. Saatten anlayan birkaç arkadaşım saatleri inceledi ve hepsinin orijinal olduğunu söyledi. Anlıyorsanız, gidin ve alın.

Parfümlere gelince, orijinal şişesinde ve kokusunda parfümleri 20-50 TL arasında fiyatlara alabilirsiniz.

Konaklamak için geceyi ben Erdoba Elegence Otel’de kaldım. Havuzlu ve modern bir oteldir. Yemekleri Mardin’in merkezindeki lokantalar gibi olmasa da fena değildi.

Yemek ve Mekân Tavsiyesi:

Fuat Yağcı Cami karşısında Şahmeran Mahalli Yemekler lokantası var. Burada Mardin’e ait özel yemekler var. Listedeki hepsinin tadına baktım.

Kaburga Dolma, sarma, sembusek, ırok, bumbar, Arnavut ciğeri, kadı budu, güveç, işkembe dolması, Halep tava gibi yöresel yemekleri yiyebilirsiniz. Eti güzel yaptıklarını yanına eklemeden geçmeyeceğim. Eğer yolunuz düştüyse ikisini birden yapmayı deneyin.

Eski Mardin:

Neredeyse gezilmesi ve görülmesi gereken yerler Eski Mardin dedikleri yerde bulunmaktadır. Eski Mardin içerisinde şehrin tarihini ve dokusunu görebilirsiniz. Fakat baştan sona yürümenizde fayda vardır. Ben gezdiğim yerler arasında birkaç yeri sadece önereceğim. Tarihi ile ilgili araştırma yapmak istiyorsanız, diğer bilgi amaçlı olan siteleri gezebilirsiniz.

Eski Mardin içerisinde bölgenin kendisine ait özelliği olan taş yapısından oluşan binalar çok sık yapılmıştır ama simetrik gözükmesi sebebiyle görsel zenginlik katmıştır. Taştan olması evlerin içerisine çok fazla sıcaklık girmesini engellemektedir. Hatta ona rağmen yapılan evlerin batı duvarları daha yüksek yapılıyormuş.

IMG_2447

Mardin Ovası’na genişçe bakabileceğiniz en yüksekteki yapı Mardin Kalesi’dir. Mardin Kalesi’nin altında eski binalar sıralı olarak etek gibi durmaktadır. Zaten ne varsa bu bölgede vardır. Kalenin alt tarafından aşağı doğru ilerlerken manastır, cami, kilise, medrese, iş hanı gibi bir sürü tarihi yapı bulunmaktadır. Fazla alışveriş sevmediğim için bakıp geçtim. Gümüş vs. gibi takı ve obje hediyelikleri sevmemek gezi için başka keşifler doğurabiliyor. Kadınlar için arayıp bulamadıkları fırsat diyebilirim. Mardin’e geliyorsan mutlaka alışveriş yaparsın.

Mardin Ulu Cami manzarası muhteşem bir yerdir. Arkasında Eski PTT binası dedikleri yerden de Eski Mardin’in eteklerine bakabilirsiniz. Şehrin tamamı ayaklarınızın altındadır. Deyrulfarazan Manastır’ı mutlaka görmelisiniz. Girdiğim mekânların tarihini mutlaka okurum veya dinlerim. Fakat dediğim gibi tarihini de yazacak olursak kitap yazmaya gider işler…IMG_2282

Dara Mezopotamya Harabeleri, Mardin Kalesi, Kırklar Kilisesi vs. dolu gidecek yerler var.

Nusaybin tarafında Beyaz Su denilen yere mutlaka gitmelisiniz. Malumunuz terör bölgesine yakın yerler olduğu için sıkı güvenlik kontrollerinden geçerek gidiyorsunuz. Ben bu bölgeyi terk ederken, gece yarısı saat 02:00 civarındaydı. Jandarma güvenlik kontrolü için durdurduğunda, bu saatte ne arıyorsun diye uzun süre durdurdular.

Antik Sur Restaurant akşam yemeği için eşsiz fırsattır. Akşam yemeğini yerken hem yöresel tatları denemiş olursunuz hem de sıra gecesi eğlencesine katılmış olursunuz. Sıra gecesi sırasında gelen misafirler aile ortamında vakit geçiriyor. Ek olarak bölgenin meşhur Süryani Şarabı’nı tatmanızı öneriyorlar.

Mor Gabriel Kilisesi’ne farklı bir yoldan gittik ama nasıl gittik hala anlamış değilim. Dağ başında bir yerde kurulu kilise hala hizmet vermektedir. Öğrencileri de bulunmaktadır. Mor Gabriel Kilisesi bölgenin tarihini merak edenler için mutlaka görülmesi gereken bir yerdir.

2 günlük bir seyahat olduğu için fazla yer görme imkanı bulamadım. Ama mutlaka daha fazla güzellikleri kaçırdığım aşikardır. Bölgenin insanı sevecen ve misafirperverdir.

Sıra gecesi bilmediğim insanlarla halay çektim. Anın tadını çıkarttım. Görülmeye değer olduğu kesindir.

SENCER GÜLTUNA

anone-olsencer

 

 

 

IMG_2255 IMG_2302 IMG_2328 IMG_2430 IMG_2438 IMG_2443 IMG_2450

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *